Soru-Cevap

Biyodinamik şarapçılık ne anlama geliyor?

Organik şarapçılıkta, şaraplık üzümler organik tarım yöntemleri kullanılarak yetiştirilir. Günümüzde üretim aşamasında sıkça kullanılan ilaç, gübre gibi kimyasalların kullanılmadığı bu yöntem, insan sağlığını ön planda tutar. Organik tarımda temel amaç, doğal dengeyi kurmak ve ürünün kalitesini arttırmaktır. Kimyasallar yerine, doğal koruyucu maddeler ve doğal gübre kullanılır. Bu şekilde üretilen üzümlerden yapılan şaraplar da organik şarap olarak adlandırılır. Biyodinamik şarapçılık ise organik şarapçılıktan daha ileri bir aşamadır. Burada amaç doğayla tamamen barışık olmak, doğal lezzetleri şaraba müdahalesiz ve maksimum yansıtmaktır. Bu tarım yönteminde kimyasallar kesinlikle kullanılmaz. Zararlı böceklerle savaşmak yerine, bağlara ekilen daha çekici otlar ve bitkiler sayesinde, böcekler bağlardan uzaklaştırılır. Hastalık gelirse, ilaç yerine, tamamen doğal bitki çayları kullanılmaktadır. Ayrıca biyodinamik şarapçılıkta üzümün kabuğunda bulunan yabani mayalar kullanılır, kültür mayası ilave edilmez. Biyodinamik şarapçılığın en önemli özellikleri arasında asmaların yetiştirilmesinde, bakımında, üzümlerin toplanmasında ayın hareketlerinin takip edilmesidir.

Buke mi, aroma mı?

Bazıları şarap içerken buke ve aromalardan söz ediyor. Bunun şaraptaki kokularla alakalı olduğunu tahmin ediyorum. Ama tam olarak ne demek olduğunu merak ediyorum. Bir de aroma ve buke arasında fark var mı, yoksa bunlar birbirlerinin yerine kullanılabilir kelimeler mi? Aroma ve buke şarabınızı kokladığınızda ya da yudumladığınızda aldığınız koku ve tatları ifade ederken kullanılır. Ancak birbirlerinden farklı terimlerdir. Aroma, özellikle genç şaraplar için kullanılır. Üzümden şaraba geçen kokuları tanımlar. Aromalar, şarabın yapıldığı üzümün cinsinden ve üzümün yetiştirildiği iklimden etkilenerek oluşur. Eğer şarap tadımı konusunda kendinizi geliştirmişseniz, bir şarabı kokladığınızda, burnunuza gelen ya da damağınızda kalan aromalardan onun hangi üzümden yapıldığını tahmin etmeniz mümkündür. Fransızcadan gelen Buke, Bouquet diye yazılır. Olgun ya da olgunlaşmakta olan şarapların kokusunu tanımlarken kullanılır. Şarapta, üzümden gelen meyve aromaları ile fermantasyon sırasında ve eskitmede oluşan ikincil ve üçüncül aromaların birleşerek oluşturdukları kokuya denir. Şarap birkaç yıl şişede kaldığında, bukeler gelişir. Bu kokular, özellikle şarap yudumlandıktan sonra genizde hissedilirler. Yıllandırılmış şarapların bukesinin tam olarak hissedilebilmesi için içilmeden önce bir süre havalandırılmaları gerekmektedir. Bukesi hissedilmeyen olgun bir şarap değerini tamamen yitirmiştir.

2006 yılında ne içtik, ne ürettik?

Rakı üretimi %102.7 artışla 3 266 730 Lt.,
şarap üretimi %22.6 azalışla 2 430 598 Lt.,
Bira %0.4 artışla 94 432 809 Lt. üretilmiştir.


Sülfit neden şarap yapımında kullanılır?

Sülfit önemli bir koruyucudur hem de şarabın asitlenmesini engeller. Taze ve tatlı şaraplar özellikle bu probleme karşı hassastır. Bu tür şarapların içindeki şeker, asetik asit ve laktik asit oluşturan bakteriler tarafından aside dönüştürülebilir; bu dönüşüm tadı değiştirir. Sülfit aynı zamanda kırmızı şarabın rengini güzelleştirir. Sülfitsız yapılan şaraplarda renk yoğunluğu zamanın geçmesiyle düşebilir ve diğer renkler (mor/mavi) ortaya çıkabilir. Böylece sülfit renk kaybını engeller ve kırmızı şarabın değerini artırır. Beyaz şarap için bu özellik daha az önemlidir.

Yasal Alkol sınırı içinde alınabilecek miktar alkol miktarı

Amatör sürücüler için belirlenen yasal üst sınır olan 0.5 promil’i aşmamak için 70 kg ağırlığındaki bir kişinin bir defada alabileceği alkol miktarı 20 gr (25 ml)’dir. Buna göre, içki türlerine göre içilebilecek azami miktarlar;
- 800 ml light bira
- 500 ml normal bira
- 300 ml ekstra bira
- 200 ml şarap veya köpüklü şarap
- 150 ml likör şarabı
- 55 ml Yeni rakı, Tekirdağ rakısı
- 50 ml cin veya %50 alkol içeren viski
- 60 ml %40 alkol içeren viski, votka (9)
Bu değerler tahmini değerler olup, en doğru hareket alkol alınması durumunda araç kullanmamak, hem sizin hem bizim sevdiklerimiz açısından en doğru harekettir.

Hangi ayda hangi meyve şarabı yapılır?

Batı ülkelerinde 6.yüzyıldan bu yana meyve şarabı üretimi yatılmaktadır.Bir özel şarap olan balşarabının ,üzüm şarabındanda eskilere dayandığı bazı kaynaklarca iddia edilmektedir..yakın geçmişte yapılan bir araştırmaya göre 5 milyon insan kendi şarap ve birasını evinde yapmakta olduğu belirlenmiştir.
Aylara göre özel şarap cinsleri olarak şunlar üretilmektedir:
Aylar Yapılacak Şaraplar
OCAK Portakal şarabı,Boğürtlen şarabı,mürdüm eriği şarabı
ŞUBAT Yarı tropıkal meyve şarapları,hurma şarabı,portakalşarabı,yabani havuç şarabı,yeşil zencefil şarabı
MART Kırmızı kuş üzümü,havuç şarabı,meyve şarabı için ölü ay sayılır
NİSAN Kara hindiba çiçeği şarabı,kuru üzüm şarabı,pirinç şarabı.taze meyve şarabı yapmada ölü ay sayılır.
MAYIS Parlak Ravent şarabı,siyah kuş üzümü şarabı,İri yulaf ezmesi şarabı
HAZİRAN Mürver ağacı çiçeği şarabı,kırmızıgül şarabı
TEMMUZ Buğday şarabı,karıştırılmış yaz meyve şarabı,kazçileği şarabı,Siyah kuş üzümü şarabı
AĞUSTOS Soyulmuş bezelye şarabı,şeftali şarabı,taze kayısı şarabı,
EYLÜL Böğürtlen şarabı,mürver ağaç meyvesi şarabı,yaban elma şarabı,karışık erik şarabı,
EKİM Üzüm şarabı,sloe (yumurta şeklinde tanesi olan mavi/siyah boğürtlene benzer)şarabı,armut şarabı,elma ve kazçileği şarabı.
KASIM Pancar şarabı,havuç şarabı,kayısı şarabı,konserve kaysı şarabı,elma suyu şarabı.
ARALIK Yapılan şarapların şişeleme zamanıdır.sultana üzüm şarabı,siyah kiraz ve elma şarabı

Şarabın tadımdan ne kadar zaman önce açılmalı

* Normal kalitedeki şaraplar içmeden hemen önce
* Kaliteli beyaz şaraplar yaklaşık 10 dakika önce
* Genç kırmızı şaraplar yaklaşık 10 dakika önce
* Ağır ve olgun kırmızı şaraplar yaklaşık 30-60 dakika önce

Şarap lekesi nasıl çıkar?

Beyaz kumaşta şarap lekesi:
-Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.
-Örtünün üzerine dökülür dökülmez hemen tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katınız.
Renkli kumaşta şarap lekesi:
Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın. Beyaz pamuklu örtüde: Hemen lekeli kısmı beyaz şarapla ıslatın.

Arşiv Arşiv